HPK-matsin ennakko ja kokoonpano
6.2.2010
HPK - IFK klo 18.30
IFK ja HPK iskevät yhteen kolmannen kerran tällä kaudella. Kaksi aikaisempaa kohtaamista on päättynyt kotivoittoihin, sillä petolauma oli sarja-avauksessa 2-1 parempi, mutta taipui kerhon 80-vuotisjuhlaottelussa 4-1- lukemin. Kilpipaitojen saapuminen Rinkelinmäelle sytyttää niin pelaajat kuin yleisönkin. Monen ritaripaidan IFK-tausta tuo ylimääräistä energiaa, sillä halu näyttää vanhalle jengille saa monen pelaamaan kauden parhaan pelinsä.
Sarjataulukossa neljännellä sijalla karjuva petolauma on 8 pistettä edellä illan isäntiä, jotka majailevat tällä hetkellä 9. sijalla. Täytyy kuitenkin muistaa, että äärimmäisen tiukan sarjatilanteen vuoksi, HPK on vain kahden pisteen päässä kuuden parhaan joukosta. IFK:lla on tänään tekemistä, sillä kotijoukkue ei tule antamaan mitään ilmaiseksi. Sarjan kolmannesta sijasta JYPin kanssa tasapäin taistelevalle petolaumalle kelpaa ottelusta vain voitto. Matsin käsikirjoituksen voisi summata lauseeseen: Yksi maali enemmän kuin vastustaja - tavalla tai toisella.
Voiton avaimet
Punanutut otti torstaina vakuuttavan 3-0 -voiton JYPistä. Kolmen pisteen takana oli erinomaisen maalivahtipelin lisäksi viisikkopuolustaminen ja erityisesti kolmikon Petrell-Töykkälä-Järvinen peli. Käsijarrukenttä nollasi vierailijan tähdistä koostuneen käsilaukkukentän, ja iski siinä sivussa tärkeän avausmaalin.
Kotiin palannut Kimmo Kuhta iski maalin toisessa perättäisessä ottelussaan. Kahden tuuletuksen jälkeen Kuhdalla on kasassa 200 runkosarjamaalia. Illalla nähdään, tekeekö kovassa iskussa oleva ”Kibe” puuttuvat maalit HPK:n verkkoon.
IFK on siistinyt peliään huomattavasti tälle kaudelle, josta osoituksena alhainen jäähyminuuttien määrä. Toivotaan, että kaksikko Ringbom-Lindroos onnistuu Rinkelinmäellä lauantai-illan kuumassa matsissa paremmin kuin edeltäjänsä tämän viikon kahdessa kotimatsissa, joissa linja oli pahasti hakoteillä.
Kari Jalonen on tehnyt torstain kokoonpanoon vain pieniä muutoksia. Kiekkoja vangitsee tänään Jan Lundell. Viikon kaksi ensimmäistä matsia torjunut Mika Noronen on huilivuorossa. Loukkaantumisesta toipunut Markus Kankaanperä palaa Martti Järventien pakkipariksi, ja pelikiellosta vapautunut Max Wärn tulee kolmanneksi lenkiksi Ramstedtin ja Ahtolan ketjuun.
Matsin selostus Metro FM:n taajuudella 95.2 MHz. Lähetys rinkeleiden keskeltä alkaa kuuden jälkeen. Eetteriin sähisee Harri ”Kettu” Hinkkanen.
Share




























