IFK kruunasi viikkonsa Lahdessa
26.11.2011
Pelicans – IFK 3-6 (0-2,1-3,2-1)
IFK otti viikon kolmannen voittonsa kaatamalla Pelicansin selvästi 6-3 lauantaina Isku Areenalla. Stadilaiset johti ottelua kahden erän jälkeen näytösluontoisesti 5-1, mutta ottelu tullaan kyllä muistamaan jostain aivan muusta. Kiihkeän matsin lopussa kotijoukkueen tunteet kuumenivat ja viimeisellä minuutilla nähtiin joukkotappeluita, minkä seurauksena suihkun puolelle passitettiin molemmilta joukkueilta 7 pelaajaa sekä päävalmentajat. Lopun kahakka jätti varjoonsa huikeat suoritukset, joita IFK esitti ottelun aikana. Kolmella IS-tähdellä palkittu Mikael Granlund taiteili kaksi maalia ja kahdella tähdellä koristeltu Ville Peltonen puolestaan kirjautti tehot 2+1. Muista täysosumista vastasivat Janne Pesonen ( 1+1) ja Petteri Wirtanen (1+0). Syöttelijöinä kunnostautuivat: Kimmo Kuhta 0+3, Toni Söderholm 0+2 ja Markus Granlund. Voiton 38-vuotissyntymäpäivälahjakseen torjunut Jan Lundell oli kiekon edessä yhteensä 22 kertaa. Täysi pistepotti nosti IFK:n sarjan kahdeksanneksi, matkaa viiden parhaan joukkoon on kolme pistettä. Liiga jatkuu keskiviikkona HPK:ta vastaan Nordenskiöldinkadulla. Tervetuloa!
Stadilaisten kingit
Ville Peltonen 2+1, Mikael Granlund 2+0, Janne Pesonen 1+1, Petteri Wirtanen 1+0, Kimmo Kuhta 0+3, Toni Söderholm 0+2 ja Markus Granlund 0+1.
Ennakkoasetelmat
IFK voitti kuumassa ottelussa Pelicansin kotonaan 3-1 –lukemin perjantaina. Tänään oli pussinokkien vuoro isännöidä petolaumaa.
Ottelun ratkaisu
Pelicansille kävi huonosti, kun lähti isottelemaan IFK:lle viime kaudella Nordenskiöldinkadulla 3.12. Tukkaan tuli tulostaululla 5-0 ja nyrkkitappelussa samoin lukemin. Tänään nähtiin samanlainen episodi, kun tappioputkessa oleva Pelicans turhautui ottelun viimeisellä minuutilla, mikä valitettavasti varasti huomion IFK:n näytökseltä Isku Areenalla.
Stadilaisten 1-0 –maali oli suoraan kuin viime kevään Lukko-sarjasta. Kokeneet Kimmo Kuhta ja Toni Söderholm sahasivat syötöillään Pelicans-puolustuksen auki ja Ville Peltonen laukoi komeasti yläkulmaan. Kotijoukkue oli tullut vain hetkeä aikaisemmin täysilukuiseksi.
Erän puolenvälin jälkeen Mikael Granlund karkasi puolittaiseen läpiajoon. Pelicans-vahti Antti Rautiola torjui ensimmäisen laukauksen, mutta MG pisti reboundin sisään pienestä kulmasta – Rautiolan patjan kautta.
Toisen erän alkupuoliskolla syntynyt IFK:n 3-0 –maali oli MG:n taidonnäyte. Granlund sai kiekon siniviivan jälkeen Janne Pesoselta ja laukoi ranteella tarkasti yläkulmaan.
Paria minuuttia myöhemmin Petteri Wirtasen laukaus lähetti Rautiolan vaihtopenkille ja tolppien väliin luisteli juniori-ikäinen Janne Juvonen.
Pelicans kavensi Ville Peltosen jäähyn aikana. Peltonen sai kakkosen heppoisin perustein ja kun Ville iski taululle 5-1 –maalin, kävi kapteeni sanomassa jäähyn antaneelle tuomarille pari valittua sanaa.
Päätöserässä kotijoukkue kokosi rivinsä vielä kerran ja tuli nopeasti kahden maalin päähän, mutta tämän jälkeen IFK-luotsi Petri Matikainen näytti todellisen pelisilmänsä. ”Petu” pisti kentälle Mikael Granlundin ketjun, joka pystyi pitämään kiekkoa pitkään omilla, eikä antanut vallanvälinettä vastustajalle ollenkaan. Tämä turhautti pussinokkia entisestään ja kun Granlund ja kumppanit olivat käyneet penkillä hetken puhaltamassa, heitti Matikainen heidät takaisin jäälle. Tuloksena oli Janne Pesosen komea soolomaali ja samalla viimeinenkin sulka oli nypitty pelikaanien siivistä.
Muuta
IFK-hyökkääjä Niko Piiparinen sanoi lauantain TPS-tappion jälkeen HIFK-TV:n haastattelussa, että ensi viikolla otetaan täydet 9 pinnaa ja niinhän siinä kävi.
Erikoista
Ottelussa jaettiin 465 minuuttia jäähyjä, mikä on eniten SM-liigan historiassa. Pelicansille jäähyjä laskettiin 240 minuuttia ja IFK:lle 225.
Palkitut
3 IS-tähteä Mikael Granlund
2 IS-tähteä Ville Peltonen


































